Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Funkcjonowanie LGD współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Zakrzewko

dodano: 2011-11-04 11:10

Jest to jedna z najmniejszych wsi położonych na terenie gminy, zamieszkała przez niecałe 100 osób W XVI wieku wieś stanowiła własność Zofii Zbyszewskiej. Dziś Zakrzewko ma charakter wsi typowo rolniczej, choć dysponuje stosunkowo słabymi klasami gruntów. Charakterystyczną cechą dla krajobrazu wsi jest aleja wierzbowa prowadząca z Zakrzewka w stronę Sędzin.

Murowany dwór w Zakrzewku powstał w połowie XIX wieku. W 1913 roku zostały dobudowane dwa boczne skrzydła oraz boczna wieża. Przy głównym wejściu dobudowano drewnianą werandę. Przed wojną dwór stanowił własność Rudolfa Miechowskiego. Od 1999 roku ponownie znajduje się w rękach prywatnych.

Tuż przy głównym wejściu znajdują się dwie żeliwne lampy naftowe o wysokości 3,5 metra. Z tyłu dworku w pozostałościach dawnego parku najcenniejszym okazem jest dąb bezszypułkowy. Uznane za pomnik przyrody drzewo ma około 400 centymetrów obwodu.

Z zabudowań dawnego folwarku pozostał pochodzący z połowy XIX wieku chlew murowany oraz dwie murowane obory. Obecnie pomieszczenia te zostały zamienione na obory, do których prowadzi zabytkowa murowana brama pochodząca z końca XIX wieku.

Figura znajdująca się w centrum wsi.