Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Funkcjonowanie LGD współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

PODSUMOWANIE PROJEKTU „NASZ REGION – NASZE TRADYCJE”

dodano: 2020-11-06 20:40

Stowarzyszenie Kulturalno – Oświatowe „Rodzice – Dzieciom” w Urbanowie realizowało w okresie od czerwca do października projekt pt. „Nasz region- nasze tradycje”, który był dofinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie 2020” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz ODL KOLD w Lwówku. W czasie trwania projektu z powodzeniem zrealizowaliśmy wszystkie zaplanowane zadania.
Ostatnim zadaniem w projekcie było jego podsumowanie i rozstrzygnięcie ogłoszonego konkursu kulinarnego na regionalną potrawę lub wypiek. Podczas podsumowania najmłodsi zaprezentowali wielkopolski taniec – chodzony. Dzieci zatańczyły w strojach, których elementy były zakupione ze środków programu, a spódnice uszyła dla dziewczynek pani Beata Rzeźnik. Tancerze pięknie zaprezentowali się na scenie, a publiczność nagrodziła ich występ gromkimi brawami.
Podczas podsumowania projektu rostrzygnęliśmy również konkurs kulinarny. Uczestnicy konkursu przygotowali różne potrawy i wypieki. Na stole pojawiły się:polewka, czernina, plince z pomoćką, kompot z korbola, zupa z korbola, krupnik, kaszanka- zapiekanka, bułczanka, szare kluski, pączki, rogale, placek. Po degustacji, każdy z uczestników biesiady miał możliwość oddać swój głos na wybraną przez siebie potrawę. Najwięcej głosów oddano na pączki, na drugim miejscu znalazły się rogale, zaś trzecie miejsce uzyskała czerina. Każdy uczestnik konkursu otrzymał okolicznościowy medal, a autorzy sześciu najwyżej ocenionych potraw skromne upominki w postaci sprzętu AGD. Uczestnicy konkursu podczas spotkania wymieniali się też swoimi przepisami.
Organizatorzy projektu stwierdzają, że uczestnicy zaplanowanych wydarzeń mieli możliwość poznać region, w którym mieszkają oraz jego tradycje. Podczas wspólnych spotkań wszyscy doskonale się bawili i działali, a lokalna społeczność zintegrowała się. Zarząd Stowarzyszenia podkreśla również to, że mimo trudnej sytuacji związanej ze rozprzestrzenianiem się koronawirusa udało się zrealizować projekt z zachowaniem reżimu sanitarnego i zachęcić liczną grupę społeczności lokalnej do udziału w nim.