Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Funkcjonowanie LGD współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Lwówek

dodano: 2011-11-04 11:10

Po raz pierwszy nazwa LWOW pojawia się w 1401 roku. Ostateczna nazwa ukształtowała się w 1871 roku. Nazwa.miasta wywodzi się od pierwotnej osady Lew, często kojarzona jest z nazwą Lwów.

Głównymi zabytkami historycznymi tej miejscowości są dawne kościoły. Kościół parafialny pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP oraz św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty znajduje się w Lwówku na płn. wsch. od Rynku, przy ulicy Pniewskiej. Późnogotycki kościół jest orientowany, murowany z cegieł. Wnętrza nakryte są gotyckimi sklepieniami. Późnobarokowe wyposażenie wnętrza pochodzi z końca XVIII w. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Wniebowzięcia NMP z 1860 r. pędzla Władysława Simona, a także rzeźby św. Jana Ewangelisty i św. Jana Chrzciciela oraz 2 proroków i Św. Trójcy. Na tabernakulum umiejscowione są rzeźby Aarona i Melchizedecha. Z 5 ołtarzy bocznych najbardziej okazały, architektoniczny, zawiera XVII-wieczny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Przed kościołem, przy kruchcie płd., znajduje się na nowszym cokole rzeźba Matki Boskiej Niepokalanej, kamienna z lat 1880-1890.Przy kościele w końcu XIX w. zbudowano kaplicę grobową Tyszkiewiczów, obecnie kaplicę św. Józefa, murowaną z żółtych cegieł i częściowo otynkowaną, mającą formę miniatury trzynawowej bazyliki wczesnochrześcijańskiej. Nieopodal wznosi się murowana plebania, zbudowana w latach dwudziestych XX w.

plebania

W centrum miasta znajduje się Rynek z wieżą zegarową pośrodku, od której rozchodzi się promieniście ułożony bruk. Cały układ architektoniczny Rynku wpisany jest do rejestru zabytków.

Kościół cmentarny Św. Krzyża- znajduje się na przedmieściu Lwówka, przy wylocie w kierunku Pniew. Świątynia jest barokowa, murowana z cegieł, ozdobiona XVIII-wieczną polichromią ze sceną znalezienia Krzyża Św. Na wyposażenie kościoła, który powstał ok. 1780 r. składają się: późnobarokowy architektoniczny ołtarz główny z rzeźbami Matki Boskiej Bolesnej i św. Jana Ewangelisty po bokach oraz Boga Ojca w zwieńczeniu, z małym ludowym krucyfiksem o cechach ludowych, 2 rokokowe ołtarze boczne oraz klasycystyczna ambona w kształcie łodzi i prospekt organowy w tym samym stylu. Na przykościelnym cmentarzu parafialnym znajduje się wspólny grób pochodzących z Lwówka Powstańców Wielkopolskich poległych w walkach w 1919 roku.

Kościół ewangelicki znajduje się w Lwówku w płd.- wsch. części miasta, przy al. E. Sczanieckiej. Został zbudowany wg projektu Antoniego Höhne w latach 1778 - 97. Murowany z kamieni i cegieł nosi cechy późnobarokowe i klasycystyczne. Po 1945 roku został zamieniony na magazyn, a później nie użytkowany- niszczeje. W pobliżu kościoła wznoszą się: pastorówka - zbudowana w latach 1867-70 na kamiennej podmurówce, murowana z cegieł, z fasadą ozdobioną trójkątnym frontonem, oraz dom ewangelicki, zbudowany po połowie XIX w. jako szkoła ewangelicka. Nieopodal, na zachód od kościoła znajduje się teren cmentarza ewangelickiego.

Pałac we Lwówku położony jest na zachód od Rynku, na skraju parku. Został wzniesiony dla ówczesnego właściciela miasta, późniejszego biskupa Józefa Pawłowskiego, przebudowany ok. 1780 r. i rozbudowany w 1890 r. z inicjatywy Stefana Łąckiego. Po II wojnie światowej był przebudowany na ośrodek zdrowia i remontowany w latach 1965-66. Piętrowy, podpiwniczony budynek, murowany i otynkowany, jest zwrócony frontem na zachód. Okazała, piętrowa bryła nosi cechy klasycystyczne. Wzniesiono ją na rzucie prostokąta, z nowszym dwupiętrowym skrzydłem od płn. i piętrową dobudówką od strony ogrodu. Na płn. zach. od pałacu rozciąga się rozplanowany w XVII w. park pałacowy. Na rozległym obszarze, rosną m.in. lipy, jesiony, buki, klony i topole.

Przy ul. 3 Stycznia, w pobliżu pałacu, stoi kamienny pomnik wzniesiony w 1973 r. ku czci uczestników walk narodowowyzwoleńczych, zaprojektowany przez Andrzeja Pukackiego.

U zbiegu ulic Opalenickiej i Pniewskiej stoi krzyż - Pomnik Powstańców Wielkopolskich .