Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Funkcjonowanie LGD współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Będzie piwo regionalne polsko-niemieckie

dodano: 2012-11-30 12:25

Pojawiają się namacalne skutki turystycznego projektu współpracy pomiędzy LGD KOLD i LAG Flaeming-Havel. Kiedy w październiku 2012r na seminarium agroturystycznym polsko- niemieckim zorganizowanym przez Stowarzyszenie KOLD odwiedzano Nowy Tomyśl, jeden z niemieckich rolników będąc pod wiklinowym koszem na placu Niepodległości poczuł zapach chmielu i zorientował się, ze to jest ten zapach. Bernd Schulz  prowadzi na terenie LGD Flaemin-Havel w Niemczech gospodarstwo ekologiczne i z jego zboża produkowane jest piwo przez prowadzącego własny browar Norberta Eggensteina w Belzig. Po rozmowach niemieckich fachowców, wymyślono, aby spróbować wyprodukować piwo  polsko-niemieckie, które byłoby produktem promocyjnym lokalnej współpracy. Za pośrednictwem Eveliny Vogel z LAG Flaeming-Havel i Ireneusza Witkowskiego z KOLD, doszło do spotkania producentów produktów potrzebnych do ważenia piwa. 28 listopada 2012r w Nowym Tomyślu prezes Związku Polskich Plantatorów Chmielu Tadeusz Prenzler z Nowego Tomyśla przekazał chmiel ze swojej uprawy Norbertowi Eggensteinowi , a Bernd Schulz  przekazał swoje żyto.

Z tych  produktów za tydzień będzie ważone specjalne piwo i co ciekawe z żyta niemieckiego i polskiego chmielu, które ma być zaprezentowane 21 stycznia 2013r na Międzynarodowych Targach Grune Woche w Berlinie jako produkt regionalny polsko-niemiecki. Będzie to próbna prezentacja, wyprodukowane zostanie 1000 l piwa. Jeśli uzyska pochlebne opinie, to być może stanie się nowym produktem współpracy regionów.